top of page

Vi välkomnar: League of Legends


Det är med stor entusiasm och stolthet vi delar med oss av en spännande nyhet – E-sportsföreningen Curlews har expanderat ytterligare genom att välkomna ett helt nytt League of Legends-lag till vår famn! Denna senaste tillskott till vår förening markerar början på en ny era av spännande möjligheter och intensivt tävlande. I dagsläget pågår SOL (Svenska Onlineligan) i rasade fart och laget spelar i Division 3A (idag namngivet Northern Vikings)


Bakom laget finns en grupp passionerade och skickliga spelare som har under en tid spelat tillsammans under Northern Vikings. Alla lika hängivna att lyfta sina namn och vår fana högt inom League of Legendsscenen Deras engagemang för spelet och önskan att nå nya höjder av framgång är verkligen inspirerande, och vi är övertygade om att deras prestationer kommer att bli en viktig del av vår föreningshistoria.


Laget, som ansluter från Northern Vikings består av:

Milton "Milton" Dixon

Joel "Snillet" Norberg

Liam "Lamatata" Mineur

Johan "bunlet" Sam

Sture "psykad" Svensson


Det är ingen hemlighet att League of Legends är en av de mest konkurrenskraftiga och dynamiska e-sporttitlarna i världen. Vi ser fram emot att följa vårt nya lag under resterande säsongen av SOL och att se dem växa som individer och som ett samspelt lag.


Som förening är vårt mål alltid att skapa en plattform där spelare kan blomstra och utvecklas. Genom att utöka vårt repertoar med ett League of Legends-lag tar vi ett steg närmare att förverkliga den visionen. Vi tror starkt på att denna expansion kommer att stärka vår gemenskap och ge våra medlemmar ännu fler möjligheter att delta och skapa minnen tillsammans.


Så håll ögonen öppna och stötta vårt League of Legends-lag på deras resa mot framgång. De är redo att kämpa, visa upp sin skicklighet och göra oss stolta. Tillsammans kommer vi att erövra arenan och skriva nya kapitel i Curlews historia!


62 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Välkomna till en vecka full av adrenalinfyllda händelser inom Curlews! Vi har en spännande vecka framför oss med en rad höjdpunkter som inte får missas. Rocket League Premiär i Svenska Raketligan: Ida

soker.png

ESEA IM Omgång 7

onsdag 30 augusti 2023

18:00

LV crocs

Svenska F1ligan Div1

söndag 3 september 2023

18:00

Monaco

Svenska Raketligan Div3

måndag 4 september 2023

17:30

TBD

VÄLKOMMEN TILL CURLE.WS
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Linkedin
  • Discord
Rityta_1.png
titlebar_header3.gif

Huvudsponsorer

DÄR PASSION MÖTER TÄVLING
bottom of page