top of page

Vecka 2 i Svenska Raketligan

Uppdaterat: 25 mars 2023

Idag är det dags för säsongens andra match i Svenska Raketligan division 5A. Efter en seger på 3-1 mot Curkel Kay Esport i vecka 1 är det nu dags för vårt lag att möta Nexus Esport.


Coach KingCake är optimistisk inför matchen och ger sin syn på inledningen.

We have seen an increasing amount of consistency from the Curlews Team over the past couple of weeks. They have been practicing more and more and they also beat their first opponent in SRL. Therefore, I am confident going into this next match, that they will be victorious. I am also expecting them to have a great season overall, with how well they have performed up untill now.

Matchen mot Nexus Esport kommer att bli en spännande utmaning. Nexus Esport har också vunnit sin första match i SRL och visar upp en stark prestation i division 5. Det kommer att bli en tuff match där vårt lag behöver spela sitt bästa för att ta hem segern.


För oss är det viktigt att fortsätta prestera bra och ta sig uppåt i divisionerna för att nå sina mål. Genom hårt arbete och dedikation hoppas laget kunna fortsätta sin positiva utveckling och ta sig till toppen av Svenska Raketligan.

Matchen mot Nexus Esport blir en viktig utmaning för laget, men med KingCakes förtroende och spelarnas hårda arbete är chansen god att vårt lag kommer att ta hem segern idag. Vi önskar vårt lag lycka till och ser fram emot en spännande match i Svenska Raketligan.


Tidigare resultat för laget i div5:


Curlews - Curkel Kay 3-1

17 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Inför veckan

Välkomna till en vecka full av adrenalinfyllda händelser inom Curlews! Vi har en spännande vecka framför oss med en rad höjdpunkter som inte får missas. Rocket League Premiär i Svenska Raketligan: Ida

Vi bygger om. Ny sida lanseras 25/1

VÄLKOMMEN TILL CURLE.WS
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Linkedin
  • Discord
Rityta_1.png
titlebar_header3.gif

Huvudsponsorer

DÄR PASSION MÖTER TÄVLING

Följ oss på våra medier här:

bottom of page