top of page

Tack för allt Jacob

Uppdaterat: 16 mars 2023

Vi på Curlews E-sport meddelar med ett tungt hjärta att vi efter bra dialoger tillsammans med Jacob "rqven" Lodin har valt att gå skilda vägar. Jacob har varit en viktig del av vårat lag och för vår organisation under ett års tid. En viktig person i vårat community och har gjort en fantastisk insats för oss. Men allt har ett slut och här tar vårat samarbete slut för denna gången.


Jacob kom till oss tillsammans med Takuma, kurrykire, ne0n och wookiee, vilket bildade vår fulla lina i början av 2022. Under tiden hos oss har Jacob också varit en stor del av den trupp vi har på plats idag, och han har bidragit enormt till vår framgång. Vi har som organisation vuxit med honom och vi vill tacka honom för allt han har gjort för oss. Samtidigt önska honom stort lycka till i sin fortsatta karriär och vi kommer alltid vara tillgängliga för alla typer av samarbeten med Jacob.


Peter Hägglöv och Andreas Abrahamsson ger sin syn på saken

Saknaden av Jacob som vår samarbetspartner,som IGL, människa och spelare kommer att kännas, men vi är tacksam för det vi fått lära oss genom vårat arbete tillsammans. Vi uppskattar hans bidrag till vårt projekt och det har varit en förmån att ha honom som en del av teamet. Trots att vi går skilda vägar, önskar vi honom det allra bästa framöver i hans framtida projekt och utmaningar.

Vi vill verkligen betona att det här beslutet inte var lätt för varken oss eller Jacob. I dessa tider så vill vi på riktigt och genuint meddela att vi ger den största vouch som går till Jacob. Vi kommer att sakna honom i vårt lag och organisation. I vår TS, hans engagemang och kunskap i CSGO.


Tyvärr medför ändringen att vi inte bara tappar en viktig spelare och en bra människa. Vi förlorar som organisation den plats vi hade tillgång till i ESEA IM. I väldigt god dialog så behåller Jacob sin ESEAplats. Vi har som organisation bestämt oss för att inte ge upp och istället börja om på nytt i Open inför nästa säsong. Vi är väldigt tacksam mot Jacob när vi också nu också samtidigt meddelar att vi fortsätter spela i Regionplatsen SYD. Och vi är redo att ta oss an utmaningen att bygga upp laget med en sista som kan hjälpa oss att ta oss till toppen av serien. Jacob finns tillgänglig som standin ifall det behövs tills vi hittat vår sista pusselbit och det är vi, återigen väldigt tacksamma för.


Vi kommer att fortsätta att stödja våra spelare som är kvar på bästa sätt och arbeta hårt för att fortsätta bygga upp ett konkurrenskraftigt lag som kan ta oss till den nivå vi vill vara på. Vi vill tacka våra fans och supportrar för erat stöd och vi hoppas att ni fortsätter att följa oss i framtiden när vi tar oss an denna nya utmaning i dessa för oss, nya tider.


Tack igen till Jacob för allt du har gjort för oss. Vi önskar Jacob precis allt det bästa och ser fram emot att se hans fortsatta framgångar i framtiden.


Må våra vägar mötas på servern på högsta nivå snarast!
90 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi bygger om. Ny sida lanseras 25/1

VÄLKOMMEN TILL CURLE.WS
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Linkedin
  • Discord
Rityta_1.png
titlebar_header3.gif

Huvudsponsorer

DÄR PASSION MÖTER TÄVLING

Följ oss på våra medier här:

bottom of page