top of page

Obesegrade i Raketligan

Uppdaterat: 24 mars

Curlews 3 - 1 SALTGURKAFC (2-4, 3-1,3-1,3-1)


Det var en spännande kväll för alla fans av vårt lag när vi ikväll vann vår tredje match i rad med ett resultat av 3-1. Vi har vunnit tidigare matcher också med 3-1, vilket bevisar vår konsekventa prestation och obesegrade ställning.


Krez var en av våra stjärnor igår kväll och stod för hela sex mål under matchen, vilket definitivt imponerade på alla som tittade på. Men det var inte bara våra anfallare som gjorde en fantastisk insats. Vår målvakt Sauna stod för sju räddningar under matchen och gjorde ett fantastiskt jobb med att skydda vårt mål. Cosmo gjorde två viktiga mål i match 3 och 4 för att säkra vår seger. Det visar verkligen hur viktig varje spelares prestation är för att ta hem en vinst. Vårt lag är verkligen samspelt och vi kan lita på varandra för att göra det som krävs för att vinna. Vi är glada över att ha sådana talangfulla och dedikerade spelare i vårt lag.


Det var dock inte en enkel resa för oss. Vi började matchen med en förlust i den första matchen med 2-4. Men efter pausen så hade laget hunnit prata igenom vad som gick snett och hittade sätt att korrigera detta. Vi vann sedan andra matchen med 3-1 och höll samma nivå för de andra två matcherna när vi stängde ner spelet.


Det var tydligt att vårt lag har jobbat hårt för att förbättra sin prestation. Vi var starkare och mer samspelta än någonsin tidigare. Våra spelare visade stor självförtroende och var redo att kämpa för segern. Varje pass, varje mål och varje räddning var avgörande för att ta hem segern.


Med detta resultat, fortsätter vi att visa att vi är ett lag att räkna med. Vi har en hög kvalitet på vår spelstil och vi är övertygade om att vi kommer att fortsätta vår obesegrade ställning. Vi hoppas att våra fans är lika glada som vi är efter denna fantastiska seger.

Vi ser fram emot att möta våra kommande motståndare och fortsätta att visa upp vår imponerande prestation. För vårt lag är det viktigaste att vi fortsätter att jobba tillsammans och att varje spelare gör sitt yttersta för att bidra till vår gemensamma framgång.


Sammanfattningsvis var det en fantastisk kväll för vårt lag när vi vann vår tredje match i rad med ett resultat av 3-1. Vi är obesegrade och fortsätter att visa upp en hög kvalitet på vår spelstil. Vi vill tacka våra fans för deras stöd och hoppas att de fortsätter att stötta oss när vi fortsätter vår resa mot framgång.

31 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Välkomna till en vecka full av adrenalinfyllda händelser inom Curlews! Vi har en spännande vecka framför oss med en rad höjdpunkter som inte får missas. Rocket League Premiär i Svenska Raketligan: Ida

soker.png

Elitserien

tisdag 7 november 2023

18:00

lilmix

Svenska Raketligan Div3

lördag 11 november 2023

18:30

LELLER TURKEY FC

VÄLKOMMEN TILL CURLE.WS
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Linkedin
  • Discord
Rityta_1.png
titlebar_header3.gif

Huvudsponsorer

DÄR PASSION MÖTER TÄVLING
bottom of page