top of page

Inga dubbelsiffror i vinnarkolumnen än.

Uppdaterat: 25 mars 2023

I en hårt kämpad match förlorade vårt CS:GO-lag med 16-14 mot Proskilled Kingz i den senaste omgången av ESEA Intermediate Division. Trots förlusten har vi fortfarande en stark säsong bakom oss med nio vinster och fyra förluster.

Matchen mot Proskilled Kingz var en intensiv uppgörelse som höll publiken på helspänn från början till slut. Båda lagen visade upp imponerande skicklighet och taktisk planering, men i slutändan var det Proskilled Kingz som drog det längsta strået.

Även om vi förlorade matchen så var det flera spelare i vårt lag som imponerade på banan. Kreppo gjorde en utmärkt prestation genom att skada Proskilled Kingz spelare med 350 enheter av utility damage. Maddis var också en stark spelare i matchen och satte in trettio kills med en K/D på 1.48.

Det var dock inte bara individuella prestationer som gjorde oss konkurrenskraftiga i matchen. Vårt lag var också mycket effektivt i att samarbeta och utföra strategier på ett koordinerat sätt. Vi lyckades ständigt utmana Proskilled Kingz och skapa farliga situationer som nästan ledde till seger.

Tyvärr hade vi inte lyckats få det lilla extra flytet som behövdes för att vinna matchen. Det var några avgörande ögonblick där Proskilled Kingz var lite mer lyckosamma än vi var, vilket resulterade i att vi förlorade med en knapp marginal.

Trots förlusten är vi nöjda med hur vi spelade. Vi visade upp en stark prestation som vi kan bygga vidare på i kommande matcher. Och vi kommer att använda den här matchen som en möjlighet att lära oss och förbättra vårt spel.

Vi vill också tacka våra fans för allt stöd under matchen. Era hejarop och uppmuntran hjälpte oss att kämpa hårdare på banan och vi ser fram emot att möta er igen i nästa match.

Sammanfattningsvis förlorade vi en tuff match mot Proskilled Kingz med 16-14, trots starka individuella prestationer från Kreppo och Maddis. Med lite mer flyt i vissa situationer kunde vi ha vunnit matchen, men vi tar med oss lärdomar från denna match och siktar på att fortsätta vår imponerande säsong.
2 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Inför veckan

Välkomna till en vecka full av adrenalinfyllda händelser inom Curlews! Vi har en spännande vecka framför oss med en rad höjdpunkter som inte får missas. Rocket League Premiär i Svenska Raketligan: Ida

Vi bygger om. Ny sida lanseras 25/1

VÄLKOMMEN TILL CURLE.WS
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Linkedin
  • Discord
Rityta_1.png
titlebar_header3.gif

Huvudsponsorer

DÄR PASSION MÖTER TÄVLING

Följ oss på våra medier här:

bottom of page