top of page

Fraaank- klockar in 57K på 2 matcher

Uppdaterat: 25 mars 2023

I en spännande region match i SYD, vann vårt lag en övertygande seger mot Silencers på Overpass med 16-7. Fraaank visade upp en imponerande prestation och vann utmärkelsen som matchens MVP med 27 kills, en imponerande 48% HS och en K/D ratio på 1.80. På senaste 2 matcher i Regionserien har Fraaank- 57 kills. Men det var inte bara Fraaank som glänste, hela femman presterade på hög nivå med en K/D ratio på över 1.


Fraank ger sig syn på matchen:


Trögstartad match då vi förlorade alla första rundor i följd med att vi kastade en 1v4 mot en av grabbarna i silencers, men efter de började trashtalka mig i chatten gick jag full anime mode på dem. Efter det vann vi tio raka rundor, vi bestämde oss för att komplett köra över dem det var nog därför vi vann så hårt den andra halvan. Det var verkligen gött att se att vi kom in i matchen efter folk som vi vet är sämre än oss tror att de kan börja tjafsa.

Matchen började jämnt med att vi vann första pistolrundan, men Silencers tog ledningen med 3-1. Vi lyckades dock ta tillbaka kontrollen och efter en jämn inledning på matchen där resultatet var 6-6. Efter det så tar vi kommandot av matchen och rullar hem matchen.


Vi vill tacka vår standin, Woodz, som visade upp en imponerande förmåga att snabbt anpassa sig till vårt lag och vår taktik. Trots att han var med oss för första gången, så var han en viktig bidragande faktor till vår seger ikväll. Woodz imponerade med sin precision och sin förmåga att ta rätt beslut under pressade situationer. Samt att det är uppskattat att man vill dra åt samma håll. Det var verkligen imponerande att se hur snabbt han kom in i vårt tugg och hjälpte oss att spela som ett sammansvetsat lag.


Segern mot Silencers visar att vårt lag har vad som krävs för att dominera i regionen och vi ser fram emot att ta oss an nästa utmaning. Med Woodz i vårt lag är vi övertygade om att vi kan fortsätta att leverera imponerande prestationer och ta oss an våra kommande utmaningar på ett framgångsrikt sätt.
82 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Inför veckan

Välkomna till en vecka full av adrenalinfyllda händelser inom Curlews! Vi har en spännande vecka framför oss med en rad höjdpunkter som inte får missas. Rocket League Premiär i Svenska Raketligan: Ida

Vi bygger om. Ny sida lanseras 25/1

VÄLKOMMEN TILL CURLE.WS
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Linkedin
  • Discord
Rityta_1.png
titlebar_header3.gif

Huvudsponsorer

DÄR PASSION MÖTER TÄVLING

Följ oss på våra medier här:

bottom of page