top of page

Förlust mot ZOTIX

Uppdaterat: 25 mars 2023

I vad som blev en oerhört spännande slutspelsmatch förlorade vi mot ZOTIX med 0-2 i en match som spelades på Vertigo och Overpass. Första kartan på Vertigo var en klar dominans från ZOTIX-sidan, som visade sig vara det bättre laget på servern just där och då. Resultatet på Vertigo slutade 1-16.


Men vårt lag skulle inte ge upp så lätt, och trots den första förlusten på Vertigo, trampade vi igång på andra kartan på Overpass. Det var en härlig kamp mellan de två lagen där båda sidor kämpade tappert. Vårt lag kämpade hårt och gjorde en stark comeback, men tyvärr räckte det inte ända fram.


Coach Rasmus "Mupplo" ger sin syn på resultatet och matchen

Overpass är en av våra bättre maps och vi har en hyfsat stark T-sida idag även fast vi ger dom en väg in med ett par misslyckade post plants.
CT-sidan hanterar vi bra fram tills att vi börjar förlora entrydueller, då vi förlorade första fighten föll försvaret som ett korthus och därav tappar vi rundor fram tills Franks fina 1v3, men även därefter går vi förlorande ur tradesituationer och därför förlorar vi slutligen.

ZOTIX drog det längsta strået i vissa avgörande lägen och vann med ett slutresultat på 13-16 på Overpass, och därmed vann de hela matchen med 2-0. Våra grabbar gjorde en fantastisk insats, men vi var tyvärr inte tillräckligt bra denna gång.


När matchen var över kände vi besvikelse och frustration över förlusten, men samtidigt var vi stolta över det vi har åstadkommit hittills. Grabbarna har visat styrka och karaktär, och vi hade verkligen kämpat till sista andetaget. Det kan ingen ta ifrån dom trots resultatet.


Vi är övertygade om att vi kommer att komma tillbaka starkare till nästa match efter denna förlust och att vi kommer att fortsätta kämpa hårt för att nå vårt mål om att spela oss upp till MAIN. Vi kommer att analysera matchen och göra justeringar där det behövs, och vi är fast beslutna om att fortsätta utvecklas som ett lag och kämpa tillsammans.


Detta var en tuff förlust för oss, men vi vill tacka våra fans i båda streamarna för deras stöd under hela matchen. Vi kommer att fortsätta att kämpa för vårt mål och för att göra dem stolta. Vi ser fram emot att återvända till arenan och fortsätta att kämpa för vårt lag och vår gemenskap.


Fraaank, DuggregN och Maddis på pistolen på overpass


Maddis löser 3 på retake

https://clips.twitch.tv/DifferentTenderLEDANELE-wl58l7Gin7McA0RU

49 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Inför veckan

Välkomna till en vecka full av adrenalinfyllda händelser inom Curlews! Vi har en spännande vecka framför oss med en rad höjdpunkter som inte får missas. Rocket League Premiär i Svenska Raketligan: Ida

Vi bygger om. Ny sida lanseras 25/1

VÄLKOMMEN TILL CURLE.WS
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Linkedin
  • Discord
Rityta_1.png
titlebar_header3.gif

Huvudsponsorer

DÄR PASSION MÖTER TÄVLING

Följ oss på våra medier här:

bottom of page