top of page

En efterlängtad match

Uppdaterat: 25 mars

Det är dags för en spännande match i Regionsserien SYD, där vårt lag ställs mot det hårt kämpande motståndarlaget, UnoPause. Efter att ha genomgått intensiv träning och taktisk planering är vi redo att ta oss an UnoPause och visa våra färdigheter i en högintensiv och spännande match. Vi har spelat 6 (4-2) matcher och ligger för närvarande på en tredjeplats i serien.


Vi jobbar fortfarande intensivt med att hitta vår sista pusselbit och de dialogerna pågår hela tiden. Vi tittar på spelare som vi vet förstärker oss ytterligare. Fram till dess kommer vi att göra vårt bästa utan en full femma. Ikväll tar coachen bössan i handen igen och ger sig ut på servern.


Truppen inför kvällen ser ut såhär:

Kreppo, DuggregN, Maddis, Fraaank-, Mupplo


Team UnoPause har haft en stark inledning i SYD och har redan imponerat med sin förmåga att samarbeta och sin skicklighet på banan. Med en stark spelartrupp, inklusive deras skickliga AWPer, ReDOwL, och deras stabila IGL, kommer UnoPause att vara en tuff utmaning för oss.


Men vi är inga nybörjare på banan och vi är väl förberedda för utmaningen. Vårt lag består av erfarna spelare med en imponerande portfolio av segrar i lokala turneringar. Vi har en välbalanserad spelartrupp med duktiga AWPers, aggressiva riflers och skickliga supportspelare. Vi hoppas också kunna säkra tredje raka vinsten ikväll.


Vi har kunnat studerat UnoPauses och utvecklat vissa taktiska strategier som vi tror kommer att ge oss en fördel på banan. Vi kommer att utnyttja våra spelares styrkor och samarbeta som en enhet för att besegra våra motståndare.

Fansen kan förvänta sig en högintensiv match med spektakulära frags och nervkittlande situationer. Med två duktiga lag som kämpar mot varandra på banan kommer denna match att bli en som fansen inte får missa.


Vårt lag är redo att ta sig an utmaningen och visa våra färdigheter på banan. Vi är fast beslutna om att ta hem segern och visa varför vi är ett av de bästa lagen i SYD


Tidigare resultat:

Curlews - SYDSKEN 16-12

Curlews - Kamma dig 16-10

Curlews - dodareY 12-16

Curlews - SMYGMYS 7-16

Curlews - JKPG E-sport 16-9
28 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Välkomna till en vecka full av adrenalinfyllda händelser inom Curlews! Vi har en spännande vecka framför oss med en rad höjdpunkter som inte får missas. Rocket League Premiär i Svenska Raketligan: Ida

soker.png

Elitserien

tisdag 7 november 2023

18:00

lilmix

Svenska Raketligan Div3

lördag 11 november 2023

18:30

LELLER TURKEY FC

VÄLKOMMEN TILL CURLE.WS
  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • Linkedin
  • Discord
Rityta_1.png
titlebar_header3.gif

Huvudsponsorer

DÄR PASSION MÖTER TÄVLING
bottom of page